Jak wygląda pełny mundur harcerski?

Zaczynając od podstaw:

Mundur harcerski to koszula/bluza mundurowa oraz spódnica lub spodenki. Dziewczyny noszą komplet w kolorze szarym, a chłopcy w zielonym. 

Do munduru damskiego można nosić również krótkie żeńskie spodenki w kolorze czarnym, do męskiego długie spodnie w kolorze czarnym lub khaki (takim jak zielona bluza). Te elementy są niezmienne i jednakowe dla wszystkich harcerzy. Przed zakupem dolnej części umundurowania, należy zapytać się drużynowego, jakiego typu spodnie noszą chłopcy w jego drużynie, aby cała jednostka była jednolicie ubrana.

Listę pozostałych dodatków zaczniemy od góry:

Nakrycie głowy – najczęściej jest to rogatywka (szara dla dziewczyn lub zielona dla chłopców) lub beret (w kolorze wybranym przez drużynę). Jednak na głowie harcerzy i harcerek mogą pojawić się też: furażerki czy kapelusze – wszystko zależy od obrzędowości i tradycji drużyny. Do nakrycia głowy przypina się szarą lilijkę.  Dla zuchów wybiera się najczęściej kapelusze lub czapeczki z daszkiem w wybranym kolorze. Na ramionach bluzy znajdują się naramienniki, na które nakłada się pagony w barwach drużyny. Na pagonie często wyszywa się nazwę lub numer oraz przyczepia oznaczenia stopni – belki, krokiewki czy gwiazdki. Jeżeli harcerz nie jest wędrownikiem, to po obu stronach nosi zazwyczaj dwa zwykłe pagony. Jeżeli jednak należy do drużyny wędrowniczej, to na lewym naramienniku będzie nosił specjalny pagon wędrowniczy. Pod kołnierzem przekłada się chustę – jej kolor jest również wybierany przez drużynę i jednakowy dla wszystkich jej członków. Chustę spina się pod szyją suwakiem lub pierścieniem – jest ich wiele rodzajów i często również dobierane są jednolicie w drużynie. Przez lewe ramię przełożony jest sznur funkcyjny. Jego kolor zależny jest od funkcji pełnionej w drużynie. Nad lewą kieszenią przypina się lilijkę srebrną (jeżeli harcerz nie złożył jeszcze przyrzeczenia) lub krzyż harcerski. W dolnej części lewej kieszeni przyszywane są naszywki skautowe – koniczynka WAGGGS u harcerek i lilijka WOSM u harcerzy. Do spodni czy spódnicy nosi się pas harcerski. Dziewczyny noszą pasy czarne, a chłopcy zielone, choć można je zastąpić brązowym pasem skórzanym. Zuchy mają do wyboru pasy parciane zielone lub jasne, skórzane. Na nogach, poza butami (zazwyczaj turystycznymi lub pionierkami) noszone są getry, które również występują w wielu wersjach kolorystycznych i dobierane są przez każdą drużynę. Dodatkowo do getrów można założyć różnokolorowe wywijki. Oczywiście wiele drużyn ma swoje własne tradycje i często na mundurze może pojawić się wiele innych dodatków czy naszywek związanych z nią. Warto zawsze o nie zapytać drużynowego lub koleżanki i kolegów z drużyny.

Zdjęcia: składnica SKAUT

Reasumując, co należy kupić:

Nakrycie głowy – należy zapytać się drużynowego o rodzaj nakrycia w drużynie dziecka,

Koszulka mundurowa – szara dla dziewczyn, zielona dla chłopców,
*można kupić o rozmiar większą – nie rzuca się to w oczy, a koszula posłuży kilka lat

Spódnica/spodenki – szara dla dziewczyn, zielne dla chłopców. W przypadku długich spodni można wybrać z dwóch kolorów: czarny i khaki (zielony). O kolor długich spodni należy zapytać drużynowego.

Sznur – kolor sznura zależny jest od funkcji harcerza, harcerze bez funkcji nie noszą sznurów.

Lilijka – harcerz od momentu zakupu munduru może nosić na lewej piersi lilijkę harcerską w kolorze srebrnym. Po złożeniu Przyrzeczenia Harcerskiego otrzymuje od drużynowego Krzyż Harcerski. Zuchy nie nakładają nic na lewą pierś, do memontu złożenia Obietnicy Zucha, kiedy to otrzymają od drużynowego Znaczek Zucha.

Koniczynka WAGGGS u harcerek i lilijka WOSM u harcerzy – elementy symbolizujący przynależność do organizacji Skautowej. Naszywany na lewą kieszeń (tę z flagą i logiem ZHP).

Pas harcerski – w rozmiarze dostosowanym do postury dziecka. Pasy jednak, mają możliwość zmiany długości, więc służą przez długie lata.

Getry – zazwyczaj w kolorze chusty, jednak warto skonsultować kolor z drużynowym

Wiwijki – j.w. 

Co dziecko otrzymuje od drużynowego:

Chusta gromady/drużyny – po okresie próbnym drużynowy oficjalnie przyjmuje zucha/harcerza w poczet pełnoprawnych członków jednostki i uroczyście wręcza chustę (barwy) drużyny.
Znaczek Zucha / Krzyż Harcerski – po pewnym czasie zuch składa Obietnicę Zuchową, a harcerz Przyrzeczenie Harcerskie, dzięki czemu staje się pełnoprawnym członkiem Związku Harcerstwa Polskiego. Drużynowy uroczyście wręcza Znaczek/Krzyż.

Plakietka drużyny – jeśli jednostka posiada swoją plakietkę, to wraz z chustą zazwyczaj harcerz otrzymuje plakietkę drużyny, którą się naszywa na lewy rękaw. 

Zazwyczaj drużynowy zbiera symboliczną składkę na potrzeby zakupu niektórych w.w. elementów, tak aby mógł je wręczyć uroczyście, w ramach niespodzianki.

Munduru nie trzeba kupować na pierwszą zbiórkę. 
Jeśli dziecku spodobają się organizowane zbiórki i będzie chciało wstąpić do gromady lub drużyny, wtedy należy zdecydować się na zakup munduru. Rodzice kupują mundury przeważnie po 2/3 miesiącach uczestnictwa dziecka na zbiórkach. Mundur to dobry pomysł na prezent pod choinkę. Mundur to bardzo ważny element – dzięki niemu dziecko utożsamia się z rówieśnikami i staje się prawdziwym zuchem / harcerzem. Ponadto, aby złożyć Obietnicę Zucha lub Przyrzeczenie Harcerskie, należy posiadać umundurowanie.

Zachęcamy do zakupu umundurowania w:

Centralnej Składnicy Harcerskiej  Stacjonarnie w Szczecinie